دکتر فرزانه ذکر می ‌کند که بیماری اسکیزوفرنی، یکی از جدی ‌ترین بیماری‌ های روانی است که حتماً باید توسط روانپزشک مورد ارزیابی و درمان قرار بگیرد.

با اینکه شیوع این بیماری در جامعه بالا نیست اما بر اساس مطالعات مقدار در سرتاسر دنیا مشخص شده است که این بیماری، هزینه زیادی را برای بیمار، خانواده بیمار و جامعه تحمیل می‌ کند. این بیماری دارای انواع متعددی است که با توجه به نوع علائم و شدت آن تقسیم‌ بندی می‌ شود. از شایع‌ ترین علائم این بیماری به صورت توهم و هذیان است که موجب تأثیرات منفی بسیاری بر روی رفتار، برخورد اجتماعی، نحوه درک مسایل پیرامون و حتی کارکرد فرد درمورد مسایل مختلف خانوادگی، روابط جنسی، عاطفی و شغلی فرد می ‌شود. درمان اصلی این بیماری به صورت مصرف داروهای رفع علایم روانپزشکی فرد است که فقط بعد از بررسی توسط روانپزشک باید تهیه و مصرف شود.
متأسفانه در صورتی که بیمار درمان ‌های دارویی را مصرف نکند، علایم او شدیدتر شده و حتی می ‌تواند منجر به افزایش خطر اعتیاد به مواد مخدر، افسردگی، اضطراب و حتی خودکشی در فرد بشود.
دکتر فرزانه ذکر می‌کند که فرد مبتلا به اسکیزوفرنی باید حتماً تحت ‌نظر روانپزشک بررسی شده و در صورتی که علایم او شدید باشد، حتی نیاز به بستری در بخش روانپزشکی نیز وجود دارد. بنابراین یکی از بیماری ‌هایی که در مطب روانپزشکی نیاز به بررسی و درمان دارد، بیماری اسکیزوفرنی است.