افسردگی چه مشکلاتی برای بیمار و خانواده اش به وجود می آورد؟

افسردگی چه مشکلاتی برای بیمار و خانواده اش به وجود می آورد؟

مقاله زیر توسط خانم دکتر فرزانه بورد تخصص روانپزشکی و خانواده درمانگر برای خوانندگان محترم سایت ایشان با عنوان “افسردگی چه مشکلاتی برای بیمار و خانواده اش به وجود می آورد” تهیه شده است.

باید دانست که بی حوصلگی، انزوا و گوشه نشینی به معنای ابتلا به بیماری افسردگی نیست.بیمار افسرده بخاطر بی حوصلگی، کم تحرکی و کندی، احساس خستگی و فقدان انرژی، ناتوانی در تمرکز و فکر کردن و احساس نومیدی، کارایی قبلی را ندارد و عملکردش در  کلیه سطوح زندگی پایین می آید. توانایی کاری او کم می شود و نمی تواند به خوبی از عهده انجام مسئولیت های شغلی اش برآید و حتی ممکن است کار خود را هم از دست بدهد. در نتیجه، سطح در آمدش نیز پایین می آید، که این مسئله موجب بسیاری از نابسامانی ها می شود.

اگر بیمار خانه دار است دیگر نمی تواند به خوبی خانه را اداره کند. اگر درس مس خواند افت تحصیلی پیدا می کند، روابط با دیگران بخصوص خانواده تحت تاثیر بیماری قرار می گیرد و بی توجهی به همسر و فرزندان موجب بروز مشکلاتی در زندگی خانوادگی می شود. البته همه ی این علائم در افسردگی وجود دارند و بعد از ان معمولا برطرف می شوند، اما در طی دوره افسردگی بیمار را با مشکلات متعددی مواجه می کنند که نه تنها بر خود وی، بلکه بر افرادی که با او زندگی می کنند، به ویژه همسر و فرزندان، تاثیرات منفی برجای خواهد گذاشت.

مهمترین خطری که بیمار افسرده را تهدید می کند، خودکشی است.دوسوم افراد افسرده به خودکشی می اندیشند و ۱۰ تا ۱۵ درصد آن ها اقدام به خودکشی می کنند. درصد کمی از افسرده ها ممکن است دچار هذیان شوند و در بعضی اوقات به دیگران حمله کنند، ولی معمولا به علت کاهش انرژی، پرخاشگری چندانی ندارند.

تعداد کمی از بیماران افسرده ممکن است انقدر بی حوصله و کم تحرک باشند که به تغذیه و بهداشت خود نرسند و حتی برای غذا خوردن هم از جای خو تکان نخورند و دچار سوه تغذیه شوند. در صورتی که بیماری های جسمی مثل فشارخون، دیابت، بیماری مزمن ریوی یا قلبی هم وجود داشته باشد، این تغییرات تغذیه ای و همچنین بی حوصلگی و ناامیدی بیمار در مصرف داروهای لازم برای آن بیماری ها، موجب تشدید و وخامت اختلالات جسمی می شود. مثل بیماری که به دیابت یا فشارخون بالا مبتلا باشدو در طی دوره ی افسردگی، به دلیل مایوس شدن از بهبودی بیماری خود دارو ها لازم را مصرف نکند و در نتیجه فشارخون یا قند او بالاتر  رود.

بیمار افسرده دچار بی حوصلگی و نومیدی است و به همین سبب از انجام وظایف خانوادگی خو هم شانه خالی می کند و این امر موجب می شود که اگر فرزند یا فرد بیمار در خانواده ی تحت تکفل او باشند، ان ها هم از افسردگی و بی توجهی بیمار لطمه های جدی ببینند.در مجموع هیچ کس در مقابل بیماری افسردگی مصون نیست. یک کودک شیرخوار که از مادرش بی توجهی دیده، یک نوجوان که سابقه ارثی افسردگی ندارد یا یک فرد سالخورده که به تازگی همسرش را از دست داده، همه ممکن است به بیماری افسردگی مبتلا  شوند.

References:

۱-  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279285/

۲-  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK63748/

۳- https://ghr.nlm.nih.gov/condition/depression

۴- https://www.healthyplace.com/depression/depression-information/depression-references

۵- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/wps.20472

۶- https://en.wikipedia.org/wiki/Depression